Gitar nedir?
İncelemelerNedir?

Gitar Nedir?

Gitar nedir, gitar türleri, gitar akordu, klasik gitar, bas gitar, akustik gitar

Gitar Nedir? Gitar Türleri ve Özellikleri

Gitar Nedir?

Müzik aleti örnekleri sorsak muhtemelen herkes gitar diyerek saymaya başlayacaktır. Evet gitar müzik aletlerinin telli çalgılar sınıfında bulunan bir enstrümandır. Her gencin hayatının bir döneminde çalmayı öğrenmeyi düşlediği ya da öğrenmeye çalıştığı bu enstrüman bir dönem ülkemizde de büyük sükse yapmıştır. Aslına bakılırsa gitar popülaritesini hiçbir zaman kaybetmeyen bir enstrümandır. Popülaritesinin sebebi öğrenme ve enstrüman çalma bakımından çok zor bir  enstrüman olmayışındandır. Aynı zamanda gitar güzel görüntüsü ve hoş sesiyle gençler için karizma kaynağı olarak görülmektedir.

Birçok müzik aleti, müzik tarzlarıyla eşleştirilmektedir. Örneğin bağlama türkülerle özdeşleşmiştir. Ama gitar neredeyse tüm müzik türlerinde kullanılmaktadır. Bu nedenle dünya coğrafyasının her yerinde görmek mümkündür.

 

Gitar Türleri

Gitarlar 10 farklı tür olarak sınıflandırılmaktadır. Fakat bu on tür ile günlük yaşantımızda çok fazla karşılaşmayız. Bu nedenle belli başlı gitar türlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle on iki gitar türünü sıralayalım.

 1. Klasik Gitar
 2. Akustik Gitar
 3. Bas Gitar
 4. Elektronik Gitar
 5. Lap Steel Gitar
 6. Yedi Telli Gitar
 7. On İki Telli Gitar
 8. Jazz Gitar
 9. Weissenborn Gitar
 10. Perdesiz Gitar

1. Klasik Gitar Özellikleri:

En çok karşılaştığımız gitar türüdür. Dikey görünüşü sekiz sayısını andıran bu gitar, gitar türlerinin atası sayılır. Gitar sap ve gövdeden oluşur. Sap üzerinde akort burguları, üst eşik ve perdeler bulunur. Akort burguları telleri bağlamaya ve gerekli gerginlik seviyesine ulaştırmaya yarar. Perdeler parmaklarımızla basarak farklı sesler çıkarmamız için tasarlanan metal çıkıntılardır. Üst gitar eşiği ise tellerin perdelere değmeden belirli bir yüksesklikte durmasını sağlar. Gövde üzerinde ise rezonans boşluğu ve alt eşik bulunur. Alt eşik gitar tellerinin belirli bir yükseklikte durmasını sağlar, rezonans boşluğu ise gitarın alt ve üst eşiği arasında gergin şekilde duran tellerin yaydığı ses titreşimlerini gövdenin içinden güçlü ve hoş bir tını ile çıkmasını sağlar. Klasik gitar teli altı adettir. Alt üç tel plastik malzeme ile üretilirken üst üç tel ipek üzerine sarılmış metal olarak üretilir.

 

Klasik gitar akordu: Akort müzik aletinin standart ses düzeninde olması durumuna verilen isimdir. Aşağıda gitar akort seslerini hem Türkçe hem de İngilizce olarak adlandırılmış halini sizler için belirttim. En alt telden başlamak üzere birden altıya kadar numaralandırma yaparsak, her tel için gerekli ses düzeni vardır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

 1. tel Mi yani E
 2. tel Si yani B
 3. tel Sol yani G
 4. tel Re yani D
 5. tel La yani A
 6. tel Mİ yani E

olarak akort edilir.

2.Akustik Gitar:

Akustik gitar, klasik gitar ile neredeyse aynı görünür. Yapısal olarak tek farkı tellerinin yapısıyla alakalıdır. Klasik gitardaki tellerin aksine akustik gitar teli metaldir. Alt üç tel çelikten yapılır. Üst üç tel ise çelik tel üzerine metal sargılardan oluşur. Tüm altı telli gitar modellerinde olduğu gibi akustik gitar akordu da klasik gitar akordu ile aynıdır.

3.Bas Gitar:

Bas gitar akustik bas gitar ve elektronik bas gitar olmak üzere ikiye ayrılır. Genellikle elektronik bas gitarlarla karşılaşırız. Adından da anlaşıldığı üzere şarkıların bas seslerini sağlamak amacıyla kullanılır. Bas gitar dört tellidir. Diğer gitarlara göre oldukça uzun bir sapı vardır.

Bas Gitar Akordu: Klasik gitarın üst dört teli ile aynı seslere denk gelen bas gitar akort düzeni üst telden başlayarak sırasıyla:

 1. tel Mi yani E
 2. tel La yani A
 3. tel Re yani D
 4. tel Sol yani G

olarak akort edilir.

4. Elektronik Gitar:

Halk arasında söylem kolaylığı bakımından elektro gitar olarak adlandırılan bu gitar türü diğer gitarlara göre farklı bir yapıda üretilir. Akustik ses kabiliyeti olmayan bu gitarlar üzerinde bulunan donanımı sayesinde elektronik ses üretirler. Kısaca anlatmamız gerekirse klasik gitarda olduğu gibi tel ve sap düzeni haricinde elektromanyetik pedler bulunduran bu gitarlar, tellerdeki titreşimi manyetik ortamı sayesinde elektronik ses sinyallerine dönüştürürler. Ayrıca kasa yapıları çok farklı şekillerde üretilebilmektedir. Örümcek kasa elektro gitar heavy metal müzik türü üçün sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle bir askı ile boyuna asılan elektro gitar üzerinde ses ayar düğmeleri bulunur. Bu ayar düğmeleri sayesinde gitarın bas ve tiz ses yoğunluğu ve efekt yoğunluğu ayarlanabilir.

5. Lap Steel Gitar:

Diğer gitar türlerinden biraz daha farklı olan bu gitar türü altı, yedi ve dokuz telli olarak üretilebilmektedir. Normal gitarlarda pardeler sabit fretlerden oluşurken bu gitarda müzisyenin eline taktığı metal çubuk benzeri bir aparat ile sağlanır.

6. 7 Telli Gitar:

Bu gitar klasik gitarın en ince ya da en kalın telinin altına ya da üstüne bir tane daha tel eklenmesi ile oluşturulan gitar türüdü.

7. 12 Telli Gitar:

Bu gitar türü on iki adet tele ve kalın bir sapa sahiptir. Telleri genel itibarı ile çelikten yapılır. Daha bas ve daha tiz sesleri alabilme kabiliyeti ile bu gitar profesyonel kullanımlarda karşımıza çıkmaktadır.

8. Jazz Gitar:

Genellikle elektronik gitar ile karıştırılan bu gitar türü geniş bir gövde yapısına sahiptir ve jazz müzik ses karakteristiğine uygun sesler çıkarmak için tasarlanmıştır. Elektronik gitarların gövdeleri tek parça ağaçtan oluşurken jazz gitarlar içi tamamen boş ya da yarı boş olarak akustik ses üretirler.

9. Weissenborn Gitar:

Üreticisinin ismini alan bu gitar 1920 ve 1930’ lu yıllarda Los Angeles’ ta Hermann Weissenborn tarafından üretilmiştir. Yaklaşık 5000 adet orijinal enstrüman üreten weissenborn gitarlarının kaç tanesi sağlam olarak günümüze kadar gelebilmiş her hangi bir bilgi sahibi değiliz. Weissenborn gitarlar diğer gitarlardan farklı olarak çok kalın bir sap yapısına sahiptir. Elimizle kavramamız imkansızdır. Bu nedenle kucağa oturtulup parmakları üzerinde kaydırmak suretiyle icra edilen gitar türüdür. Bu çalma tekniğinin adı ise lap Steel dir.

10. Perdesiz Gitar:

Ünlü müzisyenimiz Erkan Oğur tarafından hayata geçirilen bu gitar türü klasik gitar gibi görünse de aslında ses yetenekleri olarak çok daha kapsamlı ve geniş sesler verebilme yeteneğine sahiptir. Fretleri olmayan bu gitar Türk müziğindeki ara sesleri vermesi için üretilen bir gitardır. Daha ilerleyen zamanlarda çok telli ve elektronik perdesiz gitar gibi varyasyonları üretilmiştir.

Mehmet Ali TOLU
the authorMehmet Ali TOLU

Bir cevap yazın