EğitimİncelemelerMüzikNedir?

Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Gitar akordu nasıl yapılır?

Gitar akordu nasıl yapılır?

Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Gitar akordu nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce akort nedir sorusunun cevabını bilmekte ve  kısaca gitarı tanımakta yarar var. Gitar telli müzik aletleri sınıfının en tanınmış üyesi konumundadır. Bu sebeple birçoğumuz gitar kelimesini duyduğumuzda gözümüzün önüne gitar imajı gelir. Her ne kadar gitarın nasıl göründüğünü bilsek bile gitar parçalarını bilmemiz bize avantaj sağlayacaktır.

Akort Nedir?

Akort müzik aletlerinin standart seslerde ayarlanmasına verilen isimdir. Neredeyse tüm müzik aleti çeşitleri akort edilebilir. Her müzik aletinin akort yöntemi ve akort sesleri birbirinden farklıdır. Biz bu yazımızda gitar akordu nasıl yapılır sorusuna yanıt bulacağız.

Gitar parçaları Nelerdir?

Gitar Parçaları
Gitar Parçaları

Gitar Parçalarını basit olarak iki bölge üzerinden inceleyebiliriz. Gitarın gövdesi ve gitarın sap kısmı olarak sıralayabiliriz. Gövde üzerinde köprü adı verilen ve köprünün üzerinde bulunan alt eşik bulunur. Gövde içi boş ahşaptan yapılan gitarın ana parçasıdır. Gitar sapı gövdenin üst kısmına monte edilir. Gitarın gövde ve sap kısmı arasına gerilen altı tane tel mevcuttur. Gitar sapı, gitarın seslerinin kontrol edildiği kısımdır. Gitarın sap kısmında fret adı verilen metal çubuklar bulunur. Fretler teller üzerinde parmaklarımızla doğru seslere baskı uygulayabilmemizi sağlar. İki fret arasına bir perde adı verilir. Perdelerin başladığı tepe noktasında üst eşik bulunur. Alt eşik ve üst eşik gitar tellerini fretlerden ve rezonans boşluğundan istenilen uzaklıkta sabitleme görevi görür. Üst eşiğin üstünde yani gitarın en üst kısmında gitar burgu sistemi bulunur. Gitar burguları, tellerin bağlı olduğu dönebilen parçalardır. Burguları çevirerek gitar tellerini istenilen gerginlik seviyesine göre ayarlayabiliriz. Yani gitarı akort edebiliriz. Gitarı akort etmemize yarayan parça burgulardır.

Gitar Akort Sesleri

Akort kelimesinin enstrüman için standart ses düzeni olduğunu söylemiştik. Gitar akort sesleri diyince gitarın hangi telinin hangi sese denk geleceğini bilmemiz gerekmektedir.daha önce gitarda altı adet tel bulunduğunu söylemiştik. Bu telleri en ince olan yani en alttaki telden en kalın yani en üstte olan tele kadar numaralandırırız. Bu durumda 1. tel en altta ve 6. tel en üstte bulunur. Tellerimizin numaralarını öğrendiğimize göre şimdi gelelim tellere göre standart gitar akort sesleri nelerdir sorusunun cevabına. 1. tel Mi, 2. tel Si, 3. tel Sol, 4. tel Re, 5. tel La ve 6. tel Mi olarak akortlanmalıdır. Yani sırasıyla Mi, Si, Sol, Re, La ve Mi diye sıralayabiliriz.

Gitar Akort Cihazı ve Gitar Akort Uygulamaları

Bir önceki başlığımızda gitar akort seslerini belirtmiştik. Şimdi nasıl gitar akordu yapılır onu anlatalım. Öncelikle en basit yöntem olarak telefon, tablet ve bilgisayarlarımıza indirebileceğimiz gitar akort etme uygulamaları çok kolay ve kullanışlıdır. Ayrıca çok iyi sonuçlar verirler. Akıllı telefonlarınız aracılığı ile akort uygulamaları haricinde gitar akort cihazı satın alarak bu cihaz ile de akort işlemi gerçekleştirilebilir. Bu uygulama ve akort cihazları hakkında bilmemiz gereken önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Bu akort araçları bizim Türk müziğinde kullandığımız nota ve ses isimleri yerine harfleri kullanmaktadır. Bu harfleri bilmezsek gitar akort cihazlarını kullanamayız. Akort cihazı ve akort uygulamalarında A’dan başlayıp G harfine kadar notalar sıralanır. Bu harflerin Türk müziğindeki nota karşılıkları:

gitar akort cihazı

A ——- La

B ——- Si

C ——- Do

D ——– Re

E ——– Mi

F ——– Fa

G ——– Sol

Olarak karşılık bulur.

Bu durumda gitar için en alt telden en üste doğru E, B, G, D, A, E olarak akort işlemi yapılmalıdır. Bu harf karşılıkları nota olarak mi, si, sol, re, la ve mi olarak karşımıza çıkar.

Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Gitar akort etmek için mobil uygulama kullanıyorsanız mobil cihazınızı açıp gitara yaklaştırmanız yeterlidir. Öncelikle gitarın en alt teline dokunarak o anki sesin ne olduğunu uygulama sayesinde görebiliriz. Eğer doğru seste değilseniz uygulama sizi yönlendirerek doğru ses değerinin altında ya da üstünde olduğunuzu gösterir. Gereken değerin altında iseniz gitarın burgusunu kullanarak telleri biraz daha germeniz gerekmektedir. Tam tersine gereken değerin üzerindeyseniz burguyu kullanarak telin gerginliğini azaltmalısınız. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli durum tellerin haddinden fazla gerilmemesi gerekliliğidir. Eğer telleri çok fazla gererseniz tel kopacaktır. İlk teli doğru ses olan ‘E’ sesine getirdikten sonra diğer telleri de sırasıyla ayarlayabilirsiniz. Altı telde doğru ses ayarı yapıldığında gitar akortlu demektir.

Eğer gitar akort etmek için gitar akort cihazı kullanıyorsanız, cihazı gitarın burgularının olduğu baş kısmına klipsi yardımıyla tutturup led ya da ışıklı göstergeleri sayesinde akort etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulama ile yaptığımız akort şeklinin aynısını cihazlar içinde yapmalısınız.

Gitar akordu sağlıklı sesler alabilmek için düzenli olarak yapılmalıdır. Eğer bozuk akortlu bir gitarla müzik yapmaya çalışırsanız müziğini hiçbir şeye benzemez ve ayrıca müzik kulağı gelişimi açısından yanlış kulak sahibi olabilirsiniz.

Not: Gitar telleri yeni takıldıysa bir kere akort yapmanız yeterli olmayacaktır. Yeni teller gerginlik noktasına gelmek için zamana ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple akort etseniz bile kısa süre içerisinde akordunuz gereken sesin altına düşecektir. Bu durumda sabırla 3-5 kere akort etmeniz gerekir.

Gitar nasıl akort edilir isimli incelememizi okuduğunuz için www.ucretsizbilgi.com olarak teşekkür ederiz. Keyifli müzikler…

Mehmet Ali TOLU
the authorMehmet Ali TOLU

Bir cevap yazın