EğitimİncelemelerNedir?Sağlık

Down Sendromu

Down Sendromu Nedir? Sebebi Nedir?

Down Sendromu Nedir? Sebebi Nedir?

Down sendromu genetik olarak farklılık durumudur. Genetik yapı anomalisidir. Down sendromu basitçe kromozom sayılarındaki farklılıktan kaynaklanmaktadır diyebiliriz. Her hangi bir insanda kromozom sayısı 46 iken, down sendromlu bireylerde bu sayı 47 dir.
İnsan vücudundaki 46 adet kromozomun 23 tanesi anneden ve 23 tanesi babadan gelir. Tabi ki bu durum normal kromozom sayısıdır. Down sendromlu bireylerde ise 21.kromozom iki adet değil üç adet bulunmaktadır. Bu sayede down sendromlu bireylerde 47 adet kromozom bulunmaktadır.

Down Sendromu Özellikleri


Down sendromlu bireyler genel itibarı ile birbirlerine oldukça benzemektedirler. Çekik gözleri en çok bilinen özellikleridir. Çekik ve küçük gözleri olan down sendromlu bireylerin burun yapıları da basık görünümdedir. Avuç içlerinde tek çizgi bulunur. Ayak baş parmakları diğer parmaklarına göre daha ayrık durur. Ense kalınlıkları normal bireylere göre belirgin ölçüde kalındır. Normal bireylere göre daha yavaş fiziksel gerilik gösterirler. Genellikle akranlarına göre boyları kısadır. Metabolizma hızları daha yavaş olduğu için ilerleyen yaşlarda uygun beslenme düzeni sağlayamamaları durumunda obezite görülme oranı yüksektir. Bunlar down sendromlu bireylerin belli başlı fiziksel özellikleridir.
Down sendromlu bireyler akranlarına göre zihinsel gelişim bakımından gerilik gösterirler. Zamanla bu fark artmaktadır. Zihin engelliler grubu içerisinde en eğitim öğretime yatkın gruplardan biri olan down sendromlu bireyler, uygun ve disiplinli eğitim programlarına dahil olmaları durumunda hayata uyum sağlayabilirler. Sosyal hayat içerisinde anlamlı bir hayat sürebilirler. Tabi ki bu durum için uygun eğitim ve erken eğitim almaları hayati önem arz etmektedir.

Down Sendromlu Bireyler Neleri Başarabilir?

Eskiden hiçbir şekilde konuşamayacağı, okuyamayacağı ve hatta hayata tutunamayacağı düşünülen down sendromlu bireyler, günümüzde bir çok başarıya imza atmaktadır. Gelişen eğitim sistemi ve bilim sayesinde down sendromlu bireyler daha iyi tanınmış daha iyi değerlendirilmiştir. Bu sayede günümüzde lise ve hatta üniversitelerden mezun olmuş, devlet kadrolarında görev yapmakta olan down sendromlu bireylerle karşılaşmak mümkündür. Okuyan, yazan, müzik dinleyen, konuşan, şarkı söyleyen, müzik aleti çalabilen down sendromlu bireyler görmekteyiz. Elbette bunların hepsi uygun, erken, disiplinli ve kaliteli eğitimle elde edilebilen başarılardır.

Down Sendromlu Bireyler Her Zaman Mutlu mudur?

Down sendromlu bireyler de aynı normal bireyler gibi ihtiyaçları ve duyguları olan bireylerdir. Temizlik, yemek, sevgi, şefkat, ilgi gibi her şeye ihtiyaç duyarlar. Ağlayabilirler, aşık olabilir ve küsebilirler. Normal bireyler gibi ergenlik bunalımları yaşarlar. Mizaç itibarı ile genel olarak mutlu olan bu bireyler, normal bireylerden ayrı tutulmamalıdır. Herkes gibi insanca yaşamak ve insanca muamele görmek tüm engelli birey gruplarında olduğu gibi down sendromlu bireyler içinde elinden alınamaz haklarıdır.

admin
the authoradmin

Bir cevap yazın