besmele nedir ne anlama gelir
EğitimNedir?

Besmele Nedir? Besmelenin Anlamı Nedir?

Besmele nedir? besmele anlamı nedir?

Besmele Nedir? Besmele Ne Demek?

Besmele Nedir?

Besmele basitçe tabirle Allah’ın adını anmak anlamına gelir. Besmele Kuran’da ve hadislerde geçmektedir. günlük hayatta yapılacak tüm işler için besmeleyle başlanmalıdır. Arapça olan besmelenin tam okunuşu Bismillâhirrahmânirrahîm olarak yazılır.

Besmelenin Anlamı

Tam Türkçe anlamı ise ‘Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla’ diye açıklanabilir. Besmelenin anlamını tam olarak kavramak için Rahman ve Rahim olan ne demek sorusunu cevaplamakta fayda görüyorum.  Kuran’da tam olarak 57 kez geçen rahman kelimesinin Türkçe karşılığı ‘ tüm yaratılanlara sayısız nimetler ve rızık veren’ anlamına gelir. kuran’ da tam 115 kez geçen Rahim kelimesinin Türkçe karşılığı ise ‘ahirette yalnız Müslümanlara merhamet eden’ anlamına gelmektedir. Bu bilgilerden sonra besmelenin anlamının ‘rızk ve sayısız nimetler veren ve ahiret günü sadece Müslümanlara merhamet eden Allah’ın adı ile, hamd ve şükürler ebedden ezele yalnız ve ancak Allah’a aittir’ olarak açıklarız.

Besmelenin Önemi

Besmele Kuran’da ve hadislerde geçmektedir.  Besmele ile her işe başlarız. Bu durumun sebebi hiç bir yaptığımız işi kendi gücümüzle ve kendimiz yaratarak yapmak niyetinde değiliz, yapmaya niyetlendiğimiz işi ancak Allah’ın izni ile yapmamız mümkündür anlamı taşımasıdır. Bu anlamdan çıkarmamız gereken şey her şeyin yaratıcısının Allah olduğunu ve onun izni olmadan hiçbir şeyin ve hiç kimsenin hiçbir olguyu tek başına yapamayacağını bilmek ve Allah’a iman etmek olduğudur. Teslimiyetin simgesidir diyebiliriz. Besmele ile başladığımız her iş ibadet anlamı kazanır. Yemek yemek, içmek, çalışmak ve yaptığımız tüm hayırlı işler Allah’ın adıyla v-besmeleyle başlarsa O’nun için O’nun rızası için yapıldığından ibadet anlamı kazanır. Besmele çekilmeden yemek yenmemelidir. Besmelesiz yapılan yemeği yemek ile besmele ile başlanıp yapılan yemek aynı olamaz.

Euzu Besmele ve Anlamı

Arapça okunuşu Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm Bismillahirrahmanirrahîm  olarak Türkçeleştirilebilir. Türkçe anlamı ise kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’ a sığınırım, Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla diye açıklanabilir.

Mehmet Ali TOLU
the authorMehmet Ali TOLU

Bir cevap yazın